>@EIB
  • На конференції зі стійкості та реконструкції України в Парижі віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська підтвердила подальше посилення фінансової та консультативної підтримки України від ЄІБ на шляху відновлення країни та її вступу до ЄС.
  • Від початку війни, працюючи пліч-о-пліч з Європейською комісією та урядом України, Група ЄІБ виплатила Україні понад 1.7 млрд євро на нагальні потреби, сприяючи доступу українців до води, тепла та електроенергії у наступні місяці.
  • На додаток до поточних програм із відновлення ЄІБ розглядає декілька нових інвестицій у школи, лікарні, проєкти із питань цифровізації, водної інфраструктури, а також ініціативи щодо транспорту та гідроенергетики. 
  • Інститут ЄІБ, що є філантропічним підрозділом Групи ЄІБ, робить благодійний внесок у 1 млн євро на підтримку дитячих будинків сімейного типу та закупівлю карет швидкої допомоги, пожежних машин та генераторів  для України.

Віцепрезидентка Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Тереза Червінська взяла участь у міжнародній конференції в Парижі на підтримку стійкості та реконструкції України, організованій спільно Францією та Україною. Ця конференція є ще одним важливим кроком у серії глобальних заходів для координації непохитної підтримки України з боку міжнародної спільноти перед обличчям неспровокованої війни та безжальних російських атак на цивільну інфраструктуру України, зокрема енергетичні та водні об’єкти. 

Описуючи роль ЄІБ у підтримці стійкості та відбудови України, віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська сказала: «З перших днів російського вторгнення ми тісно співпрацювали як з нашими українськими партнерами, так і з Європейською комісією, щоб мобілізувати негайне фінансування для покриття нагальних потреб України. Потім ми перейшли до пріоритезації наявних проєктів, які можуть якнайкраще сприяти відбудові чи покращенню критичної інфраструктури країни. Реконструкція залізничної мережі, доріг та мостів допоможе Україні підтримувати потік людей, товарів та зерна. Відновлення пошкодженої інфраструктури енергетичного сектору є не менш важливим, оскільки вся країна потерпає від атак на енергетичну інфраструктуру та холодної зими. Поточна підтримка ЄІБ також покликана допомогти «Укренерго» забезпечити свою стабільну роботу. Відновлювальний та аварійний ремонт мереж електропередач сприятиме енергопостачанню для промисловості та населення. Я також рада оголосити, що група ЄІБ, діючи через Інститут ЄІБ, посилює гуманітарну підтримку з огляду на холодну, важку зиму попереду. Виділяючи 1 млн євро додаткового гуманітарного фінансування через Інститут ЄІБ, ми зможемо долучитися до створення нормальних житлових умов для сиріт та мирних жителів, які страждають від цієї жорстокої війни.

Російське вторгнення тільки зміцнило нашу рішучість підтримувати Україну. Говорячи про майбутнє, наш пріоритет – це мислити довгостроково в питаннях допомоги відбудовувати Україну. Український уряд розробив ґрунтовний План відновлення України, який, з-поміж іншого, передбачає тісну спільну роботу. Ключова потреба нині – це, звісно, фінансові ресурси. Разом із Європейською комісією, Україною та іншими європейськими та світовими партнерами ми вже готуємося до подальшого посилення фінансової та консультативної підтримки України, забезпечуючи нагальні потреби країни, а також підтримуючи її на шляху до вступу в ЄС».

Екстрена фінансова допомога ЄІБ для підтримки нагальних потреб країни

Під час конференції в Парижі віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська згадала про швидку реакцію ЄІБ на російське вторгнення та надання негайної допомоги на нагальні потреби України: станом на грудень 2022 р., загальна сума виплачених Україні коштів від ЄІБ, зокрема завдяки надважливій підтримці Європейської комісії, становить понад 1.7 млрд євро.

Коли розпочалася повномасштабна війна, реакція банку була миттєвою: у березні ЄІБ перерахував 668 млн євро на найбільш нагальні потреби України. За підтримки Європейської комісії, вже у жовтні 2022 р. ЄІБ здійснив виплату 1,05 млрд євро в межах другого пакету допомоги на підтримку відновлення функціонування найважливішої критичної інфраструктури.

Майже 650 млн євро з цієї суми будуть направлені в «Укравтодор» та «Укрзалізницю» для термінового ремонту та відбудови дорожньої та залізничної інфраструктури, здебільшого на побудову відсутніх транспортних зв’язків, включно з модульними мостами. Окрім цього, кошти підуть на побудову укриттів для енергетичної інфраструктури та підстанцій. 50 млн євро виділяються на потреби «Укренерго», щоб продовжувати забезпечувати енергопостачанням промислові об’єкти та домогосподарства, у такий спосіб зміцнюючи фінансову стійкість компанії. 350 млн євро виділено Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України на підтримку поточного опалювального сезону та відновлення функціонування комунальних закладів, термомодернізацію житлових і громадських будівель, зокрема пошкоджених лікарень, дитячих садків, шкіл, професійно-технічних та вищих навчальних закладів.

Підтримка аварійного ремонту електричної мережі

ЄІБ продовжуватиме тісно співпрацювати з «Укренерго» задля термінового надання додаткових 86 млн євро, що допоможуть провести аварійний ремонт електромережі, в межах вже наявного контракту. Це фінансування допоможе «Укренерго» підтримувати свою діяльність і продовжити надання життєво важливих послуг людям і бізнесам України. Ці кошти будуть спрямовані на рятувально-аварійне обладнання, що допоможе повернути електроенергію споживачам, запобігти збоям у електропостачанні та забезпечити надання життєво необхідних енергетичних послуг для населення України цієї зими.

Подібні обговорення тривають і з «Укргідроенерго», оператором найбільших гідроелектростанцій на річках Дніпро та Дністер. На початку 2023 року планується перепрофілювання та перерахування  щонайменше 50 млн євро, які допоможуть «Укргідроенерго» придбати необхідне обладнання.

Управління важливими проєктами муніципальної інфраструктури

Попри російську агресію, ЄІБ продовжує працювати з українськими міністерствами та муніципалітетами, підримуючи ремонти шкіл, лікарень, систем водопостачання, централізованого теплопостачання, житла для ВПО тощо. Міста по всій Україні подали понад 1000 заявок на проєкти з  реконструкції в межах першого конкурсу з відбору пропозицій на участь у кредитній Програмі з відновлення України від ЄІБ. Більше конкурсів буде оголошено найближчими місяцями. Ба більше, до кінця цього року в межах іншої програми ЄІБ «Енергоефективність громадських будівель в Україні» загальною вартістю 300 млн євро буде оголошено конкурс, в якому українські міста зможуть подати свої заявки на фінансування. Міста матимуть змогу пропонувати проєкти, спрямовані на термомодернізацію, ремонт пошкоджених війною будівель та їхню адаптацію для потреб внутрішньо переміщених осіб. Обидві програми реалізуються ЄІБ спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України та ПРООН.

На додаток до наявних програм з відновлення, ЄІБ прагне підтримувати важливі муніципальні інфраструктурні проєкти, включно з наданням коротко- та середньострокових рішень щодо нестачі води. ЄІБ розглядає ці проєкти у межах співпраці з Німецьким агентством з міжнародного співробітництва.

ЄІБ також працює з Міністерством цифрової трансформації України над розробкою низки цифрових ініціатив, зокрема над створенням інтегрованої системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112.

Відновлення та модернізація транспортної інфраструктури в містах України

Стала транспортна реконструкція в містах України є пріоритетом не лише в довгострокових планах післявоєнного відновлення, але й у поточних програмах підтримки та ініціативах ЄІБ. Хоча українські міста все ще вразливі до потенційних пошкоджень внаслідок агресії Росії, існує очевидна потреба у відновленні та модернізації міського транспорту, щоб люди могли пересуватися вже зараз. ЄІБ продовжує підтримувати міста у фінансуванні громадського транспорту. Так, наприклад, такі міста, як Київ, Львів та Одеса, що стикаються з величезним потоком внутрішньо переміщених осіб, найближчими місяцями отримають від ЄІБ сумарно 13,7 млн євро, які будуть використані для закупки трамваїв, вироблених та поставлених українськими виробниками.

Для сприяння стійкому післявоєнному відновленню та розвитку столиці України ЄІБ та Київська міська рада погодилися розпочати підготовку низки проєктів, які відіграють визначальну роль для сталого міського розвитку, як-от модернізація рухомого складу київського метро орієнтовною вартістю понад 500 млн євро, розширення метро орієнтовною вартістю понад 500 млн євро та реконструкція соціального житла, що постраждало від російських атак.

Друге за величиною місто України – Харків – отримало грант на технічну допомогу в розмірі 400000 євро від Трастового фонду Східного партнерства з технічної допомоги (EPTATF), яким керує ЄІБ. Це допоможе місту підготувати інвестиційний проєкт із закупівлі нового трамвайного парку та реконструкції зруйнованої війною трамвайної інфраструктури.

Надання пакетів гуманітарної допомоги постраждалим від війни українцям

На початку війни для підтримки українців філантропічний підрозділ Групи ЄІБ – Інститут Європейського інвестиційного банку – терміново запустив безпрецедентний пакет гуманітарної допомоги на 2,5 млн євро. Цей гуманітарний внесок координується Інститутом ЄІБ і реалізується через надійні партнерські НУО Інституту. У вересні 2022 р. ще два благодійні внески  загальною сумою 95000 євро підтримали два проєкти (цифровий навчальний центр TUMO та український благодійний фонд «Все для перемоги»). Ці проєкти спрямовані на освітні цілі для українських підлітків-біженців, а також харчування для людей в Україні з обмеженим або відсутнім доступом до їжі.

Сьогодні ЄІБ погодив ще два благодійні внески для України — зокрема, 800000 євро на підтримку дитячих будинків сімейного типу, які координує Фонд Олени Зеленської, та 200000 євро для некомерційної організації LUkraine asbl, що представляє українську громаду в Люксембурзі, на закупівлю карет швидкої допомоги, пожежних машин, генераторів та іншої продукції для гуманітарних потреб населення України.

Підтримка для сусідніх з Україною країн Євросоюзу, що приймають українських біженців 

Початок війни та російської агресії в Україні спричинили безпрецедентну хвилю біженців. Декілька мільйонів людей виїхали з України, шукаючи притулок в країнах Європейського Союзу. Тому вже в травні 2022 р. ЄІБ схвалив програму на суму 4 млрд євро, щоб допомогти національним органам влади, містам, регіонам і місцевим громадам у всіх державах-членах ЄС задовольнити нагальні інвестиційні потреби і допомогти прийняти й інтегрувати біженців, які тікають від війни з України.

Фінансова підтримка доповнюється консультативною платформою EMBRACE, яка допомагає отримати безкоштовну технічну допомогу для швидкої оцінки місцевих потреб, планування, визначення пріоритетів і підготовки відповідних інвестицій.

Додаткова інформація

EIB Global — спеціально створений підрозділ групи ЄІБ для збільшення впливу міжнародних партнерств і розвитку фінансування. EIB Global відповідає за інвестиції поза межами ЄС, спрямовані на підтримку пріоритетів ЄС. Підрозділ має сприяти сильному й зосередженому партнерству з Team Europe у співпраці з фінансовими установами розвитку та громадянським суспільством. EIB Global з офісами по всьому світу робить групу ЄІБ ближчою до людей на місцях, а також локальних компаній та установ.