- Кредитна лінія у 4 млрд євро спрямована на підтримку держав-членів ЄС, що приймають людей, які тікають від невиправданого вторгнення Росії в Україну, та на розвиток життєво важливої громадської інфраструктури для біженців і приймаючих громад
- Затвердження Радою відбувається вслід зобов’язанню ЄІБ на міжнародному заході зі збору коштів «Stand up with Ukraine»
- Кредитна лінія буде доповнена консультативною платформою EMBRACE, яка здійснюватиметься за підтримки ініціатив InvestEU Advisory Hub, JASPERS та fi-compass, а також допоможе державам-членам ЄС краще задовольняти потреби в інфраструктурі
- Операції є частиною Пакету солідарності з Україною від ЄІБ, підготовленого у співпраці з Європейською комісією
Рада директорів Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) затвердила 18 травня кредитну лінію (або кредитну програму) у розмірі 4 млрд євро, аби допомогти національним органам влади, містам, регіонам та місцевим громадам у всіх державах-членах ЄС задовольнити нагальні інвестиційні потреби, а також допомогти прийняти й інтегрувати біженців, які тікають від війни з України.
Кредитна лінія ЄІБ є результатом зобов'язання надати кошти, яке президент ЄІБ Вернер Хойєр оголосив 9 квітня 2022 р. у Варшаві під час глобальної кампанії «Stand Up for Ukraine» з мобілізації ресурсів для допомоги Україні та її біженцям. Загалом глобальний захід із мобілізації ресурсів та кампанія «Stand Up for Ukraine», організовані Європейською комісією та урядом Канади у партнерстві з міжнародною організацією Global Citizen, зібрали 9,1 млрд євро для людей, які тікають від російського вторгнення: як для тих, хто лишився в Україні, так і для тих, хто виїхав за кордон. 4 млрд євро з цих зібраних коштів складає внесок від ЄІБ та 1 млрд євро — від Єврокомісії.
Приплив переміщених осіб, які тікають від вторгнення в Україну, серйозно впливає на держави-члени ЄС. Країни мали швидко подбати про те, щоби біженці отримали притулок і допомогу. Кредитна лінія ЄІБ уможливлює цю підтримку, надаючи фінансування для розвитку ключової інфраструктури та послуг для біженців і приймаючих громад, як-от житло, школи, лікарні та доступ до робочих місць. Фінансування ЄІБ також може покривати прийнятні оперативні витрати, пов’язані з постачанням обладнання, засобів та послуг для інтеграції біженців.
Цей фінансовий пакет буде доповнено консультативною підтримкою ЄІБ завдяки Консультативній платформі EMBRACE, новій ініціативі Європейського інвестиційного банку та Єврокомісії. Через EMBRACE держави-члени ЄС зможуть отримати цільову консультативну допомогу для швидкого розгортання інвестицій, проєктів та інструментів, що підтримають їхні громади.
Платформа EMBRACE, організована Консультативним центром ЄІБ (EIB Advisory Hub), спираючись на ініціативи InvestEU Advisory Hub, JASPERS та fi-compass, пропонуватиме консультативні послуги, орієнтовані на промоутерів проєктів у державному секторі, як-от національні органи влади, міста, регіональні адміністрації, органи управління, відповідальні за кошти ЄС, національні банки розвитку та інші фінансові установи.
Президент ЄІБ Вернер Хойєр сказав: «З моменту вторгнення Росії в Україну понад 6 мільйонів людей — переважно жінок, дітей та людей похилого віку — прибули до ЄС. Я радий, що Рада ЄІБ схвалила кредитну лінію у 4 млрд євро разом із Консультативною платформою EMBRACE, щоби допомогти державам-членам приймати та інтегрувати біженців з України, які тікають від війни. Ці люди потребують щонайменше надійного даху над головою, безпеки та гідного ставлення. Усі держави-члени ЄС можуть скористатися цією фінансовою можливістю та отримати індивідуальну консультацію щодо проєктів, що допомагають біженцям розпочати нове життя в країнах перебування. Ця ініціатива супроводжується негайною фінансовою підтримкою Україні у розмірі 668 млн євро, яку ми надали уряду України для задоволення нагальних потреб у ліквідності на початку березня; вони є частиною нашого Пакету солідарності з Україною, розробленого спільно з Європейською комісією».
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сказала: «Європа надає безпечний притулок мільйонам людей, які втекли від вторгнення Росії в Україну. Європейський Союз тут, щоб підтримати держави-члени, які приймають біженців з України, фінансуванням, а також консультативними послугами, щоб допомогти швидко та ефективно розгорнути інвестиції для покриття їхніх коротко- та середньострокових потреб. Наша широка співпраця з ЄІБ має важливе значення для забезпечення цієї відчутної солідарності».
Більше інформації про діяльність та ініціативи ЄІБ для України можна знайти на нашій сторінці «The EIB stands with Ukraine».
Євросоюз надає постійну підтримку державам-членам у задоволенні потреб тих, хто тікає від вторгнення в Україну. ЄС пропонує допомогу на кордоні, центри прийому та цивільний захист. ЄС допомагає державам-членам забезпечити доступ до освіти, охорони здоров’я, проживання та роботи для тих, хто прибуває з України. Більше інформації про підтримку ЄС державам-членам у задоволенні потреб тих, хто тікає від вторгнення в Україну, можна знайти на вебсайті «EU solidarity with Ukraine».